Článek ze serveru Ředitel školy.cz (www.reditelskoly.cz)

Všechna práva vyhrazena (c) 2003-2017 Ředitel školy.cz, s.r.o.
Upozornění: Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení spol. Ředitel školy.cz, s.r.o.
Tato vytištěná stránka není dokladem shody vytištěného textu se skutečným článkem a jako taková nemůže ani být použita.

Chystaná vyhláška by mohla v jídelnách zohlednit děti s dietou

Autor: Zdroj: Verlag Dashöfer
Datum vydání: 8.5.2014
URL: http://www.reditelskoly.cz/show.asp?id=1106

Chystaná novela vyhlášky o školním stravování by mohla zohlednit děti s dietou. V novém školním roce také ministerstvo školství chystá ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví plošné školení pracovníků školních jídelen. Na kulatém stolu 24. dubna 2014 o zdravém školním stravování Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV) to uvedla Jitka Krmíčková z ministerstva školství.

Úřad čelí sílící kritice ohledně kvality a složení pokrmů ve školních jídelnách. Ministr Marcel Chládek (ČSSD) chce ve spolupráci s lékaři a sportovci komplexně prosazovat zdravý životní styl. Zároveň chce omezit školní automaty se sladkostmi či kávou.

"Je potřeba ten systém otevřít i těm dětem, které mají nějaká omezení," uvedla Alena Fürstová z České školní inspekce ke školnímu stravování. Pokud v současnosti potřebuje žák speciální stravu, nosí si buď vlastní jídlo z domova a v jídelně mu ho jen schovají a ohřejí, případně mu rodiče ze školního jídelníčku vyberou, co může jíst. Některé jídelny už ale vycházejí dětem se speciální výživou vstříc a porci pro takového strávníka upraví. Právě tato možnost se má objevit v připravované vyhlášce.

Podle Krmíčkové ale zatím školám nemohou striktně nařídit, aby dětem s dietou vyšly vstříc, mimo jiné proto, že některé jídelny nemají na vytvoření speciálního jídelníčku kvalifikované zaměstnance.

Ministerstvo ale zvažuje možnost, že by jídelny, které z nejrůznějších důvodů nemohou vařit speciální jídlo pro malé dietáře, mohly toto jídlo objednat od takzvaně odborně způsobilého dodavatele, tedy například z nemocnic. "Vyhláška navýší finanční limity stravování podle náročnosti dané diety," popsala další návrh Krmíčková s tím, že by se to mohlo týkat například žáků s celiakií, jejichž celodenní stravování je dražší než běžné jídlo dané takzvaným spotřebním košem.

V září a říjnu se také nově uskuteční školení pro všechna školní stravovací zařízení. V jídelnách totiž často dělají školení soukromé společnosti a informace, podle nichž kuchaři vaří, si často protiřečí.

V Česku funguje přes 9600 školních vývařoven, pracuje v nich 35.000 zaměstnanců a stravuje se zde 1,6 milionu lidí, kromě žáků a učitelů také veřejnost. Žáci za kompletní menu s polévkou, hlavním jídlem a dezertem zaplatí maximálně 34 korun. Tato cena však pokrývá jen cenu potravin, provoz a platy kuchařů platí stát.

Právě velmi nízké platy pracovníků jídelen a nízká prestiž tohoto povolání jsou podle kritiků jednou z příčin nevalné kvality některých vývařoven. Iniciativa Skutečně zdravá škola ale také poukazuje na zastaralý spotřební koš, kvůli němuž musejí jídelny vařit s přílišným množstvím cukru a mléka a nedostatkem zeleniny. u žáci 16. května, kdy také začínají ústní zkoušky státní maturity. Protokoly o výsledku státní maturity dostanou žáci do 16. června. Proti výsledkům se mohou studenti odvolat.

Vytisknuto dne 20.10.2017 ze serveru
Ředitel školy.cz (www.reditelskoly.cz)