Menu portálu
 
Anketa
Organizujete si na vaší škole sami semináře?

Napište nám! 
Databáze dodavatelů

hledání firem:
 

Asertivita - zdravé sebevědomí v praxi
13.2.2014, Zdroj: Qmprofi.cz

Připomeňte si účinné způsoby, jak přesvědčovat a ovlivňovat druhé a současně nepodléhat neetickým manipulativním postupům.

Účinné způsoby, jak přesvědčovat a ovlivňovat druhé a současně nepodléhat neetickým manipulativním postupům

a) Motivace

Každý z nás má hodnoty, které považujeme za velmi cenné. Máme snahu tyto hodnoty získávat, to pak ovlivňuje naše chování, a pokud jsou to skutečně věci s velkým vnitřním nábojem, tak po jejich získání pociťujeme velké uspokojení.

TIP PRO KOUČE:
Vysledujte z chování týmu i jednotlivců, které motivátory pro ně mají cenu a jejich získání spojujte s pracovními požadavky. Nejčastější motivátory jsou: peníze, odpovědnost, dosažení výsledku, vztahy, kariéra, jméno firmy, svoboda, uznání, odbornost, čas atd.

b) Manipulace

Na rozdíl od motivace, kde otevřeně kouč nabízí něco za něco, tak manipulace je způsob překonávání odporu lidí, kde se používají zástupné důvody, lžia postupy. To má vést k tomu, že bez vědomí podřízeného (někdy i nadřízeného) jej dostaneme přesně do polohy, kde ho potřebujeme. Většina manažerů občas manipulaci použije, je to velmi snadné a rychlé, v přehnané míře ale také velmi nebezpečné pro pracovní i osobní vztahy.

TIP PRO KOUČE:
Používejte manipulace jen v nutných případech, není to zrovna ta pravá metoda dospělého manažera. Nejčastější manipulativní techniky jsou: vyvolávání pocitu viny, přílišné lichocení a velké dary, skryté vyhrožování, neurčité odpovědi, vyvolávání pocitu „já jsem oběť“, nedovolit lidem měnit názory a dělat chyby, překrucování výroků druhých, časté měnění tématu rozhovoru atd.

c) Analytický přístup

Někteří pracovníci jsou silně zaměřeni na čísla, grafy, testy a racionální argumenty. Na ty neměřitelné veličiny prakticky nereagují; pokud kouč chce kladně ovlivňovat tyto lidi, tak musí informace předávat v jejich jazyce. Tedy spočítat jednotlivé varianty, porovnat je a definovat racionální, jasný závěr,podpořený argumenty.

TIPY PRO KOUČE:
Zahrňte tyto lidi kvantem informací a dat, nechte je to všechno zpracovat a propočítat, využijte jejich analytické schopnosti. Oni pak za svými závěry budou tvrdě stát a obhajovat je před okolím ještě více než nadřízený kouč.

d) Delegovaní a zapojení

Účinným způsobem, jak přesvědčit, je staré známé: „udělejte kozla zahradníkem!“ Tedy největší odpůrce povýšit na spolutvůrce změny, dát jim prostor na nápady a převést případně některé pravomoci zcela na ně. Je nutné mít na tyto postupy dobře poskládaný tým, každý toto převzetí odpovědnosti není schopen unést.

TIPY PRO KOUČE:
Vytipujte si v týmu člověka, který má zřetelný a nevyužitý potenciál, vyjádřete mu důvěru, dejte zdroje a podporu. Úkol musí být jasně definovaný, měřitelný, reálný a motivující. Přes vnitřní obavy mu nezasahujte do práce, nechte ho přijít až s výsledkem.

 

Hodnocení článku
  
1 2 3 4 5


Diskuse k článku

k tomuto článku nejsou zatím žádné reakce...

Vypsat příspěvky    Přidat příspěvek


Reklama
Reklama
Dnes
pátek 15.prosince 2017
svátek slaví Radana a Radan,
zítra Albína

Nejste přihlášen(a).
Přihlášení / Registrace
hledání:
 


Všechna práva vyhrazena (c) 2017 Ředitel školy.cz, tým portálu, info@reditelskoly.cz. ISSN 1805-5168.