Rodiče a školní jídelny.cz - školní stravování pro rodiče
2.2.2014, Pavel Ludvík

Často se hovoří o spolupráci školy a rodiny. Názorný příklad, jak je možné posilovat vztah a komunikaci školy s rodiči, je od začátku ledna 2014 vidět na českém internetu. Byl spuštěn nový internetový portál o školním stravování, určený pro rodiče a veřejnost, prostě pro všechny, kteří se zajímají o školní stravování.

Rodičů, kteří se cíleně zajímají o školní stravování, přibývá a to je moc dobře. V diskusních fórech na celém internetu je vidět, jak tam rodiče hledají informace nebo někoho, kdo by jim je poskytl. Např. na specializovaném portálu Jídelny.cz probíhají velmi často odborné diskuse pracovníků školních jídelen a zapojováním rodičů jsou tyto diskuse spíše rozbíjeny.

Kdyby se rodiče více seznámili s principy školního stravování, možná by pracovníkům škol i jídelen ubylo starostí. A informovaní rodiče by dokonce mohli školnímu stravování pomoci. Nový internetový portál Rodiče a školní jídelny.cz vytváří prostor právě pro tuto skupinu návštěvníků a proto lze jeho spuštění jen a jen uvítat. Najdete ho na adrese http://www.rodiceaskolnijidelny.cz/.

Školní jídelny pro rodiče

Portál Rodiče a školní jídelny.cz bude přinášet informace o školních jídelnách, jejich provozu, zajímavých akcích, které se v nich pořádají, aby rodiče věděli, co školní jídelny dokážou. Bude všechny návštěvníky seznamovat se základními principy školního stravování, se zásadami, na kterých je postaveno. Bude se zabývat problematikou výživy dětí ve stravovacích provozech, aby rodiče lépe chápali, proč školní jídelny nemohou vařit jen to, na co děti mají chuť.

Obsah

Část odborných článků bude portál přejímat odjinud, z renomovaných zdrojů, opírat se bude o např. o spolupráci s portálem Jídelny.cz. Řada článků však bude úplně nových a originálních, určených jen pro rodiče. Zvláštní pozornost věnuje redakce portálu speciálním, téměř výukovým textům, které budou návštěvníkům popisovat, jak školní stravování funguje. Část z nich je pod názvem Průvodce rodiče již teď přístupná.

Samozřejmostí je diskuse, v níž si mohou návštěvníci vyměňovat zkušenosti. Rodiče mají také k dispozici databázi receptur a také jídelníčky školních jídelen s odborným hodnocením, aby si mohli zkorigovat své představy o měsíční skladbě jídel.

Protože typický rodič dnešního školáka je většinou mladý člověk odkojený internetem, má nový portál i svou facebookovou stránku.

Nejen internet

Podle dosavadních informací se zdá, že nový portál nebude mít jepičí život, jak tomu u mnoha podobných aktivit bývá. Nadšené první ohlasy personálu školních jídelen dávají tušit, že i ten bude chod portálu podporovat. Kromě redakčního týmu s mnohaletými zkušenostmi z několika dalších serverů bude provoz portálu mj. zajišťovat skupina organizující vzdělávací akce, která pracuje na přípravě osvětových či vzdělávacích programů a dnů otevřených dveří pro rodiče. Zkrátka, je na co se těšit.

Co je cílem portálu Rodiče a školní jídelny.cz?

• Vzdělaný a informovaný rodič, který se ztotožňuje s principy školního stravování.
  • Rodič, který se školními jídelnami spolupracuje a nepřidělává jim starosti.
  • Rodič, který přestane na školní jídelny bezdůvodně kritizovat a pomlouvat je a který za ně bojuje a pomáhá jim.

Jak můžete k naplnění cílů pomoci vy?

Pro ředitelství školy je školní jídelna občas oříškem – ředitel musí především řešit plno činností týkající se výchovně vzdělávacího procesu, jehož charakteru se stravování vymyká. Ředitel nemůže znát všechna pravidla školního stravování, může však rodiče seznámit s tím, že existuje server Rodiče a školní jídelny.cz a odkázat je na něho. Vše důležité a podstatně by tam měli najít. Jestliže rodiče i ostatní pracovníci školy více pochopí principy školního stravování, seznámí se se složitou situací školní jídelny, zlepší se i tím mezilidské vztahy a celkové klima ve škole.

Věřím, že nový portál bude všem – ředitelství škol, školní jídelnách a hlavně rodičům – dobrým pomocníkem.

Ing. Pavel Ludvík, redakce portálu

pátek 28.dubna 2017